Prezentacje

Kabriolet zimą – o czym warto pamiętać?

Na naszej szerokości geograficznej – pomimo tego, że zimy stają się z roku na rok coraz mniej dokuczliwe – niska temperatura i opady śniegu wymagają odpowiedniego przygotowania samochodu. Przegląd, zimowe opony i ewentualna wymiana płynów eksploatacyjnych to jedno – dodatkowe prace czekają na właścicieli kabrioletów. O czym należy pamiętać?


 

Posiadanie samochodów z nadwoziem typu kabriolet oznacza nie tylko pozytywy płynące z niewątpliwej przyjemności jazdy takim autem. To również obowiązki. Dach w takim samochodzie to bardzo często skomplikowana “machina” składająca się z niezliczonej ilości przekładni, siłowników, elektroniki i oczywiście poszycia. O każdy z tych elementów trzeba odpowiednio dbać – w przeciwnym razie właściciela czekają niemałe wydatki.

 

– W kabrioletach z dachem miękkim określanym mianem “soft top” należy pamiętać nie tylko o regularnym czyszczeniu, ale również o impregnacji. Brud ma to do siebie, że dostaje się w każdy zakamarek chropowatej powierzchni, dlatego cały proces mycia lepiej przeprowadzić ręcznie. Odpowiednie środki zakonserwują materiał, a dzięki temu całość nie będzie wchłaniać wilgoci – wyjaśnia Kamil Kleczewski, Dyrektor Handlowy i Marketingu firmy Webasto Petemar.

 

Jeżeli tylna szyba dachu została wykonana z przeźroczystego tworzywa sztucznego warto do konserwacji regularnie używać odpowiednich środków. Z czasem jednak – na skutek działania temperatury i promieni UV – będzie konieczna jej renowacja. Podczas konserwacji nie można zapomnieć również o uszczelkach – do impregnacji służy między innymi specjalny silikonowy preparat. Warto również sprawdzić stan techniczny mechanizmu oraz  – w razie potrzeby – uzupełnić płyn hydrauliczny w układzie, a także nasmarować wszystkie ruchome części.

 

– Podczas dbania o dach naszego kabrioletu warto trzymać się kilku zasad, którymi dzielą się i z powodzeniem stosują doświadczeni posiadacze takich samochodów. Przede wszystkim należy unikać mycia dachu pod wysokim ciśnieniem i na myjni automatycznej, a samo mycie miękkiego dachu lepiej wykonywać od przodu do tyłu auta. W zimie należy natomiast bezwzględnie pamiętać o usuwaniu śniegu przed wjechaniem do garażu – dodaje Kamil Kleczewski.

 

Zima to specyficzny i czasami bardzo trudny okres dla kabrioletu. Samochód ten najlepiej będzie się czuł w ciepłym garażu, tam też uniknie negatywnego wpływu niskiej temperatury i opadów atmosferycznych. Warto pamiętać o tym, że przynajmniej raz w miesiącu należy otworzyć dach, co pozwoli sprawdzić działanie i rozrusza cały mechanizm – trzeba przy tym unikać niskich temperatur, więc całą procedurę najlepiej przeprowadzać w ciepłym garażu. Samochód stojący “pod chmurką” najlepiej przykryć specjalnym wodoodpornym i paroprzepuszczalnym pokrowcem – wcześniej należy dach dokładnie osuszyć.

O składany dach – podobnie zresztą jak o wszystkie inne podzespoły w samochodzie należy odpowiednio i regularnie dbać. Pozwoli to na cieszenie się kabrioletem przez długie lata.

źr. https://www.pexels.com/@mikebirdy
Donate:
[email protected]

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.