Skip to content Skip to footer

Jak AI zwalnia. Które zawody są jeszcze bezpieczne?

Popularność wdrażania sztucznej inteligencji (AI) w polskich firmach szybko rośnie. Jak pokazuje raport banku inwestycyjnego Goldman Sachs, AI może już teraz zautomatyzować nawet 46% zadań w sektorze administracji. Jednocześnie platforma Preply stworzyła listę 10 zawodów, które są najmniej zagrożone zastąpieniem przez narzędzia AI.

AI przejmuje obowiązki, ludzie tracą pracę

Według Barometru Polskiego Rynku Pracy z pierwszego półrocza 2024 roku, już co trzeci polski przedsiębiorca zwolnił przynajmniej jedną osobę po wdrożeniu robota lub narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Jak wynika z analizy platformy Adzuna, na największe ryzyko zastąpienia przez AI narażeni są specjaliści ds. wprowadzania danych oraz pracownicy branży medialnej, w tym dziennikarze i specjaliści ds. reklamy.

Zawody medyczne i techniczne są bezpieczne

Zawody związane z medycyną wciąż pozostają poza zasięgiem AI. Praca lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych wymaga umiejętności, które sztuczna inteligencja nie jest w stanie przejąć – takich jak empatia, zdolność do pracy pod presją, a także rozległa wiedza medyczna.

Inżynierowie i architekci, choć już teraz wykorzystują nowe technologie, także mogą spać spokojnie. Sztuczna inteligencja wspomaga ich pracę, ale nie jest w stanie zastąpić zdolności do rozwiązywania problemów, szybkiego reagowania na zmieniające się warunki oraz kreatywności, które są kluczowe w tych zawodach.

Rzemieślnicy i pracownicy fizyczni nadal niezastąpieni

W zestawieniu bezpiecznych zawodów znajdują się także rzemieślnicy, tacy jak hydraulicy czy elektrycy. Jak zauważa Preply, te profesje wymagają nie tylko pracy fizycznej, ale i wiedzy specjalistycznej, co sprawia, że zastąpienie ich przez AI byłoby bardzo kosztowne lub wręcz niemożliwe.

Może Cię zainteresować:

Kreatywność – nie tylko dla artystów

Na liście Preply pojawili się również przedstawiciele zawodów kreatywnych, jednak nie w tradycyjnym rozumieniu. Specjaliści z Preply podkreślają, że kreatywność dotyczy tu zawodów, które wymagają tworzenia czegoś nowego i unikatowego, jak kucharze, fryzjerzy czy fizjoterapeuci. Gina Sole, przedstawicielka Preply, zauważa: „Na usługi tych specjalistów zawsze będzie popyt, również za granicą.”

Budowanie relacji i empatia – kluczowe w biznesie i terapii

Zawody związane z biznesem, takie jak konsultanci i specjaliści ds. sprzedaży, również pozostają bezpieczne, ponieważ wymagają umiejętności budowania relacji i prowadzenia negocjacji – czego sztuczna inteligencja jeszcze nie potrafi.

Podobnie sytuacja wygląda w zawodach związanych z terapią i zdrowiem psychicznym, takich jak psychoterapeuci i psychologowie. W tych profesjach, złożoność ludzkich emocji i doświadczeń wymaga empatii i wsparcia, których AI nie jest w stanie zaoferować.

Specjaliści ds. AI – zawód przyszłości

Listę zawodów odpornych na AI zamykają profesje związane z technologią i samą sztuczną inteligencją. Gina Sole z Preply zauważa: „AI przejmie wiele stanowisk, ale stworzy też nowe zawody.” W przyszłości rosnąć będzie zapotrzebowanie na programistów AI, analityków danych, specjalistów ds. User Experience, a także ekspertów ds. etyki i prywatności danych.

Sztuczna inteligencja wchodzi do coraz większej liczby firm, przejmując wiele zadań i stanowisk. Jednak są profesje, które – dzięki swojej specyfice – pozostają poza zasięgiem tej technologii. Branże wymagające empatii, kreatywności, wiedzy specjalistycznej oraz zdolności budowania relacji wciąż są bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że ciągły rozwój i podnoszenie kwalifikacji, szczególnie w obszarze nowych technologii, stają się kluczowe w zawodach przyszłości.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment