AutoMotoPrezentacje

Jaguar XE – nowy wymiar

Brexit – brexitem, ale… Na polski rynek wjechała właśnie kolejna edycja Jaguara XE. Auto przeszło kuracje odmładzającą. Inżynierowie i styliści pobawili się konwencją. XE to teraz unowocześniona stylistyka nadwozia, nowe wnętrze. Sporo nowego także w mechanice i elektronice.

Odmłodzony projekt nadwozia nadaje modelowi XE bardziej zdecydowanego charakteru. Dzięki kilku stylistycznym zabiegom, Jaguar XE wydaje się szerszy i niższy. Większe wloty powietrza i nowe reflektory Full-LED zmieniły wygląd przodu auta. Z tyłu samochodu pojawił się nowy zderzak i lampy tylne Full-LED o nowym wzorze graficznym. Te zmiany nadały zadowi Jaguara XE bardziej przysadzisty wygląd.W zaaranżowanym od nowa wnętrzu zastosowano dużo miękkich materiałów, wysokiej jakości fornir oraz całkowicie nowe wykończenie drzwi. Na nowej konsoli środkowej zanotowano dźwignię zmiany biegów SportShift i przełącznik systemu Jaguar Drive Control. To wyraźny ukłon w stronę modelu F-TYPE. Nowa, futurystyczna nieco kierownica pochodzi z elektrycznego modelu I-PACE i zawiera podświetlane elementy graficzne oraz dotykowe przełączniki do sterowania najważniejszymi funkcjami.

W nowym XE po raz pierwszy dostępny jest współdzielony z modelem I-PACE system multimedialny Touch Pro Duo, zapewniający lepszą obsługę za pośrednictwem dwóch zintegrowanych ekranów dotykowych o wysokiej rozdzielczości.

Nowe lusterko wsteczne ClearSight podnosi poziom bezpieczeństwa. Wykorzystując szerokokątną tylną kamerę, system przesyła na wbudowany w lusterko ekran HD obraz nieograniczony przez pasażerów tylnej kanapy.Oferowany standardowo we wszystkich wersjach modelu XE tryb Dynamic wzmacnia sportowy charakter samochodu dzięki szybszej zmianie biegów i reakcji na gaz oraz silniejszym oporom na kierownicy. Kierowcy mogą łatwiej kształtować doznania z jazdy dzięki opcjonalnemu systemowi Configurable Dynamics. Za jego pomocą kierowca może wybrać ustawienia Comfort lub Dynamic dla silnika, skrzyni biegów i układu kierowniczego. Pojazd można wyposażyć w opcjonalny układ aktywnego zawieszenia.

XE standardowo wyposażono w automatyczną przekładnię ZF przekazująca napęd na tylną oś lub na wszystkie koła. Układ napędu AWD Jaguara z systemem torque on-demand oraz system Intelligent Driveline Dynamics pozwalają zachować wrażenia z jazdy autem z tylnym napędem.

Nowy XE jest dostępny z gamą ekologicznych i ekonomicznych silników benzynowych i wysokoprężnych Ingenium. 2.0-litrowa jednostka benzynowa Ingenium jest dostępna w dwóch wariantach mocy 250 KM i 300 KM, oznaczonych odpowiednio jako P250 i P300, natomiast ekonomiczny 180-konny diesel Ingenium o oznaczeniu D180 zapewnia 430 Nm momentu obrotowego i zużycie paliwa od 4,9 l/100 km.

Cennik otwiera wersja 2.0 i4D 180 KM RWD Auto S za 186 900 PLN brutto, wliczając 3-letni pakiet serwisowy Jaguar Care. Kolejne wersje dostępne są w następujących cenach: 2.0 i4D 180 KM AWD Auto S od 201 600 PLN, 2.0 i4P 250 KM RWD Auto S od 202 200 PLN, 2.0 i4P 300 KM AWD Auto S od 228 300 PLN

Artur Balwisz Author
Absolwent Zespołu Szkół Technicznych przy WSK w Świdniku. Mechanik lotniczy. Ukończył wydział politologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Dziennikarz. W mediach od 1989 roku. Z dziennikarstwem motoryzacyjnym związany od 1996 roku.
×
Artur Balwisz Author
Absolwent Zespołu Szkół Technicznych przy WSK w Świdniku. Mechanik lotniczy. Ukończył wydział politologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Dziennikarz. W mediach od 1989 roku. Z dziennikarstwem motoryzacyjnym związany od 1996 roku.
Latest Posts