AktualnościGospodarka

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami publikuje wyniki i stopy zwrotu funduszy FIZ

IZFiA opublikowała najnowszy raport, prezentujący stopy zwrotu wybranych niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Na czele zestawienia znalazły się fundusze, które wypracowały od początku roku od 12-32 proc. Listę otwiera Dirlango Tech FIZAN, należący do Łukasza Wejcherta i Maciej Żaka, którzy inwestując w Polsce i za granicą wypracowali ponad 32 proc. zysku.

‘’IZFiA, we współpracy z grupą kilku TFI, zrealizowała kolejny ciekawy projekt zwiększający transparentność rynku funduszy inwestycyjnych, w postaci „porównywarki” stóp zwrotu niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Jest nam niezmiernie miło, że w ramach udostępnionych pierwszych statystyk otwierających to, jakże potrzebne przedsięwzięcie, fundusz Dirlango Tech FIZAN, którego portfelem inwestycyjnym zarządzamy, zajął czołowe miejsce w większości zestawień’’ – podkreśla Łukasz Wejchert.

Maciej Żak

Rozmowa Z Łukaszem Wejchertem i Maciejem Żakiem:

Jak działa Grupa Dirlango?
Ł.W: Nasza strategia jest ewolucją tego, co robiliśmy przez ostatnie 20 lat. Przez wiele lat byłem prezesem i współwłaścicielem Onetu. Wówczas inspirowaliśmy się zdobywającymi popularność zagranicznymi portalami i latami tworzyliśmy na polskim rynku najciekawsze modele biznesowe.  W portfelu Grupy Dirlango znajdują się firmy wpisujące się w dzisiejsze trendy, jak mobilność, ochrona środowiska, cybersecurity. Z polskiego rynku przykładem może być iTaxi (aplikacja do zamawiania taxi). Z kolei z zagranicznych m.in. Beyond Meat, czyli firma produkująca proteiny przypominające mięso.  

Gdzie Grupa Dirlango koncentruje swoje inwestycje?
M.Ż: Nasze modele działania w kraju oraz za granicą różnią się. W Polsce tworzymy bądź kupujemy udziały w spółkach naetapie kiedy zaczynają generować zyski, obejmujemy nad nimi kontrolę i wspieramy aktywnie zarząd w skalowaniu firmy. Celem jest stworzenie lokalnych liderów w Europie Środkowo-Wschodniej. Przykładem może być iTaxi, w które zainwestowaliśmy około 7 lat temu, a która rośnie o 50% rok do roku od początku istnienia i zaczyna właśnie generować zyski.. Z kolei za granicą szukamy spółek, które są tuż przed IPO i mają potencjał do wielokrotnego wzrostu obrotów, jak wspomniany Beyond Meat, czy też Wish (e-commerce) . Obecnie mocno analizujemy spółki z branży bezpieczeństwa cyfrowego, które będzie bardzo ważne w związku z rozwojem technologii dronów, automatycznych pojazdów itd. 

Czy grupa osób zainteresowanych inwestycjami w nowe technologie rośnie?
M.Ż: Według danych KPMG, w ostatnim czasie znacząco zwiększyła się liczba zamożnych osób mieszkających w Polsce – szacuje się, że w 2018 roku było to ponad 1,3 miliona osób. Rośnie liczba osób bogatych i bardzo bogatych. Osoby te poszukują ciekawych inwestycji w spółki technologiczne. Poszukują doświadczonego partnera, z odpowiednią wiedzą, zapleczem analitycznym i dostęp do zagranicznych rynków.