Dla biznesu

IPSA: Zettabajty od IoT

Internet rzeczy, powszechniej znany Internet of Things (IoT), jest naturalną konsekwencją globalnej cyfryzacji i informatyzacji właściwie każdej dziedziny życia czy pracy. Konsekwencją, która diametralnie zaczęła zmieniać rynek nowych technologii, pojęcie bezpieczeństwa, zarządzania czy nawet ludzkie zachowania.


 

Według szacunków Cisco, zawartych w raporcie „Global Cloud Index Study” do 2018 roku IoT wytwarzać będzie rocznie ponad 400 Zettabajtów danych. Tzn ile? Tzn ok. 400 bilionów gigabajtów. Tym samym, każdy z 3,77 mld internautów (dane „We are social 2017 r. – przy. Red.) na świecie wygeneruje ponad 106 tys. gigabajtów własnych informacji. Wartości te z roku na rok będą rosły, Dla biznesu te liczby oznaczają kolosalne przeobrażenia. Realia pokazują dużą przestrzeń dla wprowadzania innowacji w określonych i zależnych od IoT obszarach technologicznych infrastruktury IT.
– Dzisiaj wyróżniamy kilka możliwości, w których IoT przynosi wymierne korzyści, tj. mechanizmy kontroli budynków i mienia, systemy automatyki przemysłowej, prywatne węzły komunikacyjne, zarządzenie i automatyzacja – mówi przedstawiciel spółki technologicznej IPSA Piotr Muracki – Komunikacja między zależnościami IoT jest uzależniona od stosowanych rozwiązań sieciowych, a patrząc szerzej, również od stosowanych rozwiązań systemów pamięci masowych, archiwizacji, dostępu i zarządzania danymi. Samo urządzenie IoT niekoniecznie musi kojarzyć się z dużymi kosztami, bądź trudnościami implementacji – sumuje Muracki, sales manager IPSA. Urządzenia typu „smart”, które są dostępne dla niemalże każdego, doprowadzają do kolonizacji branży przez innowacje. Innowacje, niekoniecznie idą w parze z bezpieczeństwem systemów. Urządzenia smart to nic innego jak smart-przedmioty dysponujące autonomicznym dostępem do sieci, tzn. z własnym, unikalnym adresem IP. W 2020 roku IDC spekuluje, że takich urządzeń będzie już blisko 30 mld a każde z tych urządzeń generuje dane, które muszą mieć odniesienie do pamięci masowej (czy to będzie pamięć wewnętrzna urządzenia, czy zewnętrzny dostęp do zasobów chmury – co jest trendem i dużym uproszczeniem.

 

Indywidualny model biznesowy dla Klienta
Taka ilość danych to dla firm najważniejszy czynnik do określenia ich modelu biznesowego, zrozumienia Klienta czy Partnera. – Na przykładzie funkcji analityki preskryptywnej danych z urządzeń IoT, firma poszerza horyzonty umożliwiając z innej perspektywy doprecyzować model biznesowy, znaleźć nowe sposoby wyprzedzenia konkurencji, zwiększyć wydajność, bądź efektywność produkcji. To kluczowa wiedza dla przedsiębiorstw i właściwie niezbędna do ich konkurencyjnego funkcjonowania na rynku. Umiejętne wykorzystanie tej wiedzy będzie miało niewątpliwy wpływ na dynamikę rozwoju, a nawet objęcie pozycji lidera – informuje Piotr Muracki z IPSA. – Co ciekawe nie mówimy tutaj tylko globalnych korporacjach, ale o właściwie każdej organizacji, która takie dane posiada, niezależnie od wielkości. Dlatego implementujemy rozwiązania IoT od takich dostawców jak AWS, Ayla Networks, IBM, SAP, Microsoft Azure, Cisco. Nasz zespół wdrożeniowo-techniczny regularnie analizuje potrzeby różnych firm, zaś samo wdrożenie zdecydowanie już teraz wpływa na dynamikę rozwoju organizacji – dodaje specjalista.


CASE STUDIES


Piotr Muracki, sales manager IPSA

Podając przykłady, zastosowań IoT, możemy wskazać kilka kluczowych i zauważalnych dla każdego faktów. Przeobrażanie rynku przedsiębiorstw motoryzacyjnych, gdzie przykładem na dużą skalę może być wizjoner trendów technologicznych Elon Musk, Tesla Inc. Innowacją jest możliwość zdalnego zarządzania autem i automatyzacja wielu procesów związanych z prowadzeniem czy bezpieczeństwem w trakcie ruchu drogowego. Seria samochodów sportowych Tesla, ma zastosowanych wiele urządzeń IoT z centralnym systemem zarządzania. Kolejnym przykładem, są „Smart-domy”, gdzie w wiele osób już stosuje kompletnie przygotowane do tych działań systemy, w ofertach developerów mieszkań staje się nagminnym określenie „smart-house”. W dzisiejszych czasach możemy „porozmawiać” przez aplikację na smartphone z naszą lodówką, pralką zmienić oświetlenie, dostosować klimatyzację czy też zastosować serię czujników bezpieczeństwa z powiadomieniami na aplikację. Rozwiązań jest mnóstwo.

Automatyzacja na przykładzie koncernu Tesla, stanie się, a dla wielu organizacji już jest, kluczowym aspektem planowania biznesowego. Dzisiejsze możliwości IoT, są w stanie uprościć wiele czynności, bądź dostarczyć elastyczności w obszarach, w których dotychczas jej brakowało.

Coraz częściej słyszy się też trend „smart-city”, który ściąga coraz to większą rzeszę zainteresowanych i dostarcza kolejnych możliwości dla organizacji rządowych czy planowania rozwoju danej miejscowości przez radnych. Innowacyjne miasto przyszłości, które „słuchając” swoich mieszkańców w sposób naturalny (dzięki analizom zebranych danych w pamięciach masowych i kolejnym innowacjom) dopasowuje się do ich potrzeb, podnosząc poziom oraz komfort ich codziennego życia przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi.

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.