Nauka

Trzy innowacyjne kierunki na Politechnice Łódzkiej

Inżynierów wzornictwa przemysłowego, projektantów innowacyjnych rozwiązań inspirowanych naturą oraz ekspertów od rewitalizacji miast – wykształci na trzech nowych kierunkach Politechnika Łódzka w roku akademickim 2017/18. Rekrutacja rozpocznie się 2 czerwca.


O nowościach w ofercie kształcenia Politechniki Łódzkiej (PŁ) poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa uczelni dr inż. Ewa Chojnacka.- Od nowego roku akademickiego PŁ zaoferuje studentom trzy nowe kierunki studiów. W tym jeden – Biomateriały inspirowane naturą – będzie prowadzony w języku angielskim, drugi – Inżynieria wzornictwa przemysłowego – ma profil praktyczny, a kolejny – Rewitalizacja miast – przeznaczony jest dla absolwentów studiów pierwszego stopnia. Wszystkie będzie można studiować bezpłatnie, bo są studiami stacjonarnymi – powiedziała.

 

Inżynieria wzornictwa przemysłowego to kierunek I stopnia, który zostanie uruchomiony na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ. Trwające cztery lata studia mają profil praktyczny i kończą się tytułem inżyniera. – To studia dla osób, które pasjonuje wzornictwo i chcą projektować futurystyczne, praktyczne, designerskie produkty i usługi. Nowy kierunek łączy kompetencje inżynierskie, czyli znajomość techniki i technologii z rozwojem artystycznych pasji oraz ekonomiczną i marketingową wiedzą” – wyjaśniła Chojnacka.

 

Prowadzony w języku angielskim drugi z nowych kierunków – Biomateriały inspirowane naturą – ruszy na Wydziale Chemicznym PŁ we współpracy z Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ. Będą to czteroletnie studia inżynierskie.
Jak wskazała rzeczniczka uczelni “interdyscyplinarny charakter studiów tworzy połączenie wiedzy z chemii, biologii, medycyny, fizyki i nauk technicznych”. Dodała, że studenci będą uczyć się projektowania, wytwarzania i analizowania właściwości materiałów funkcjonalnych o znaczeniu biologicznym i medycznym, ich zastosowania oraz metod utylizacji. Program uwzględnia także wiedzę o procesach technologicznych opartych na surowcach odnawialnych.

 

Z kolei Rewitalizacja miast to interdyscyplinarny i międzyuczelniany kierunek II stopnia o profilu praktycznym, który uruchamiany jest na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ. To studia drugiego stopnia, które będą prowadzone wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim.
Chojnacka podkreśliła, że jest to pierwszy tego rodzaju kierunek kształcenia w Polsce. Wiedza z zakresu nauk społecznych, przyrodniczych i technicznych ma dać absolwentom wszechstronne rozumienie zagadnienia rewitalizacji. – Jednym z podstawowych celów kształcenia jest podejście projektowe, które koncentruje się na zarządzaniu specyficznymi, kompleksowymi projektami rewitalizacyjnymi dedykowanymi miastom. Studenci nauczą się analizować warunki techniczne, infrastrukturalne, architektoniczne i urbanistyczne rewitalizowanego obszaru – poinformowała rzeczniczka.

 

Na Inżynierii wzornictwa i Biomateriałach inspirowanych naturą dla studentów przygotowano po 30 miejsc, a na Rewitalizacji miast uczelnia planuje przyjąć 60 studentów.
Na studia I stopnia PŁ będzie przyjmowała dokumenty od 2 czerwca do 14 lipca. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 25 lipca. Na studiach stacjonarnych I stopnia oferowanych na kilkudziesięciu kierunkach PŁ przygotowała 4750 miejsc oraz 1065 miejsc na studiach niestacjonarnych.

 

PAP – Nauka w Polsce, bap/ zan/

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.