Aktualności 13 września 2024
Inicjatywa Roberta Szustkowskiego o rozszerzenie Prawa do bycia zapomnianym na media, została przyjęta i przekazana do konsultacji w Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości i Konsumentów. To kolejny krok w kierunku większej ochrony obywateli UE przed dezinformacją.
Robert Szustkowski, autor nowej inicjatywy, domaga się rozszerzenia unijnej dyrektywy „Prawa do bycia zapomnianym” na media, uznając je za administratorów danych. W ostatnich dniach Szustkowski wyjaśniał, że jego działania mają na celu ochronę obywateli przed dezinformacją oraz stworzenie narzędzi pozwalających jednostkom skuteczniej bronić swojego dobrego imienia.
Rozszerzenie Prawa do bycia zapomnianym na media ma kluczowe znaczenie dla ochrony praw obywatelskich w Europie, uważa Szustkowski. W dzisiejszych czasach, gdy dostęp do informacji jest powszechny i szybki, jednostki muszą mieć skuteczne narzędzia do ochrony przed szkodliwymi treściami. Szustkowski zauważa, że media często zmieniają nagłówki artykułów, ale nie usuwają fałszywych treści, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla osób dotkniętych pomówieniami.
Na podstawie własnych doświadczeń, Szustkowski podkreśla, jak destrukcyjny wpływ mają nieprawdziwe informacje na życie prywatne. Jak podkreśla, od dłuższego czasu boryka się z oskarżeniami medialnymi, które są fałszywe i mają charakter manipulacyjny. Pomimo pozytywnych wyroków sądów, które potwierdziły naruszenie jego dóbr osobistych przez publikacje, informacje te wciąż są szeroko rozpowszechniane w mediach.
„Fakty są manipulowane, jakbym to ja był winny” – zaznacza. W związku z tym postanowił działać szerzej, nie tylko w celu obrony swojego dobrego imienia, ale także w celu dążenia do systemowych zmian w zakresie ochrony prywatności i praw jednostki w mediach.
Propozycje zmian w prawie
Szustkowski proponuje rozszerzenie unijnej dyrektywy „Prawa do bycia zapomnianym” tak, aby obejmowała również media. Chce, aby wydawnictwa były traktowane jako administratorzy danych, co nakładałoby na nie odpowiedzialność za usuwanie nieprawdziwych informacji na wniosek osób, których te dane dotyczą. Uważa również, że media powinny być zobowiązane do większej staranności przy publikowaniu materiałów mogących naruszać dobra osobiste.
Jego zdaniem, wprowadzenie prostych procedur zgłaszania naruszeń praw, takich jak standardowy formularz dostępny dla obywateli UE, mogłoby znacznie poprawić proces ochrony reputacji. Takie mechanizmy mogłyby zapobiegać bezrefleksyjnemu powielaniu fałszywych informacji i zwiększać odpowiedzialność mediów za publikowane treści.