Dla biznesu

IDC: 8 milionów sztuk smartfonów w 2016 roku

w 2016 roku sprzedano w Polsce prawie 8 milionów sztuk smartfonów, co oznacza ponad 5% wzrostu rok do roku. Natomiast w IV kwartale 2016 roku sprzedało się niemal 2,4 mln. urządzeń.

 

Większość smartfonów sprzedanych w ubiegłym roku stanowiły urządzenia z Androidem – było to 87,3% w skali roku. Drugie miejsce przypadło systemowi Apple – iOS trafił na 9,9% urządzeń sprzedanych w 2016 roku. Udział rynkowy systemu Microsoftu systematycznie spadał i w IV kwartale 2016 roku było to jedynie 1,2%.

„Jednym z trendów jakie można zaobserwować jest wzrost rozmiaru ekranu. Na rynku dominują modele o przekątnej co najmniej 5 cali. W IV kwartale 2016 roku urządzenia o przekątnej ekranu między 5 a 5,5 cala stanowiły ¾ wszystkich sprzedanych smartfonów” – zwraca uwagę Marek Kujda z  IDC.

W całym 2016 roku numerem 1 pod względem sprzedaży telefonów zarówno w ujęciu ilościowym jak i wartościowym był Samsung z udziałem około 30%. Natomiast jeśli chodzi o numer 2 to w ujęciu ilościowym był to Huawei a w ujęciu wartościowym Apple.

„W IV kwartale Apple tradycyjnie osiąga lepsze wyniki, co związane jest z premierą nowej wersji iPhone’a pod koniec poprzedniego kwartału. Stąd w ostatnim kwartale 2016 roku udział Apple przekroczył 11% w ujęciu ilościowym” – dodaje Marek Kujda.

IDC prognozuje, że w 2017 roku sprzedaż smartfonów dalej będzie rosła i osiągnie ponad 8,4 milionów sztuk, a urządzenia z technologią LTE będą stanowiły 90% smartfonów sprzedanych w przyszłym roku.

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.