AktualnościGospodarka

Grupa kapitałowa Wejcherta i Żaka odnosi kolejny sukces

W Ameryce od dziesięciu lat nie było tak udanego debiutu na giełdzie jak firmy Beyond Meat Inc. Akcje kalifornijskiej firmy z branży gastronomicznej wzrosły trzykrotnie w ciągu pierwszego dnia notowań pokazując, że inwestorzy wierzą w nowy trend zdrowego odżywiania. Sukces ten miał swój polski akcent. Beyond Meat inc od kilku lat wspierali nie tylko Leonardo DiCaprio czy założyciel Microsoft – sam Bill Gates. Akcjonariuszami amerykańskiej firmy, o której jeszcze kilka lat temu nie było słychać, była spółka z grupy Dirlango, należącej do Łukasza Wejcherta i Macieja Żaka.

Debiut Beyond Meat Inc. to kolejna udana inwestycja polskiego duetu. Polityka inwestycyjna holdingu Dirlango, skoncentrowana jest na inwestycjach w spółki nowych technologii zarówno w Polsce jak i za granicą, przy czym inwestycje zagraniczne dokonywane są wspólnie z renomowanymi partnerami w postaci globalnych funduszy VC.

– Naszym celem jest udział w dynamicznie rozwijającym się segmencie nowoczesnych technologii, zaś naszym atutem jest dostęp do mało znanych firm o dużym potencjale i wskaźniku rentowności na wczesnym etapie rozwoju. Beyond Meat Inc. jest tego najlepszym przykładem – przyznaje Łukasz Wejchert.

Kontakty to biznes. Polskiemu duetowi niewątpliwie sprzyja szczęście patrząc na listę inwestorów, którzy zdecydowali zainwestować w firmę Boyond Meat we wstępnej fazie. Obok wymienionych wcześniej byli to Biz Stone – współzałożyciel Twittera, Don Thomson – były dyrektor sieci McDonald’s, sportowcy Lindsley Vonn, Shaquille O’Neal, muzyk Snoop Dogg czy znane w USA sieci Tyson Food i The Humane Society.

Beyond Meat Inc. to kolejny sukces – po amerykańskim Wish wycenianym na 3,5 mld USD – duetu Łukasza Wejcherta i Macieja Żaka, którzy pokazują, jak wykorzystać 20-letnie doświadczenie oraz osobiste kontakty na międzynarodowym rynku funduszy VC/ PE.

– Nasza skala inwestycji w te podmioty jest umiarkowana jak na standardy światowe. Liczą się jednak wypracowane przez lata kontakty, pozwalające na dostęp do pierwszych rund finansowania takich podmiotów. – realnie ocenia Maciej Żak.

A historia Beyod Meat Inc. była podobna (choć na mniejszą skalę), do inwestycji grupy Dirlango w Wish. Założona w 2009 roku jako producent białkowych substytutów mięsa, Beyond Meat wykorzystała zmieniające się trendy żywieniowe w USA i rosnące zainteresowanie konsumentów alternatywnymi produktami bazującymi na roślinach. Popularność wśród wegan oraz wegetarian sprawiła, że w ciągu zaledwie kilku lat firma ta wyrosła na partnera i dostawcę takich gigantów sieci restauracyjnych jak TGI Friday’s i Del Taco, które dostosowują swoją ofertę do zmieniających się gustów konsumentów. W konsekwencji firma, która wyceniana była podczas rund finansowania na 1,5 mld USD sprawiła miłą niespodziankę osiągając pierwszego dnia notowań na NASDAQ ceną 3,38 mld USD.

Aktualnie środki na dokonywanie inwestycji w spółki technologiczne niedostępne jeszcze na rynkach giełdowych, holding Dirlango pozyskał od założycieli oraz od niewielkiej, aczkolwiek wciąż rosnącej grupy inwestorów indywidualnych. W planach jest pozyskanie do 150 mln zł. Partnerem Łukasza Wejcherta w inwestycji jest IPOPEMA.

– Mamy świadomość, że w Polsce jest wiele zamożnych osób, które po sprzedaży firm chcą inwestować w spółki technologiczne. Ale to nie zawsze wychodzi, gdyż niezbędna jest odpowiednia wiedza, zaplecze analityczne i dostęp do rynków. My to chcemy zaoferować. – podkreśla Łukasz Wejchert.

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.