Skip to content Skip to footer

„Greed is good”, czyli 10 filmów o pieniądzach i ekonomii, które warto zobaczyć.

W dobie koronawirusa i panującej globalnej pandemii coraz częściej mówi się o kolejnym kryzysie, który może przyćmić nawet ten w 2008 r. Szalejące indeksy giełdowe, nowe mechanizmy bankowe i finansowe mają ją minimalizować. Ponadto, mamy więcej czasu dla siebie, dlatego proponujemy subiektywny wybór najlepszych 10 filmów o pieniądzach, kryzysie i mechanizmach bankowych.

Wybór padł głównie na dokumenty oraz oparte na faktach, dzięki czemu omijamy sporo fikcji – zwłaszcza hollywoodzkiej – choć od niej, w niektórych filmach trudno uciec. Filmy te, możemy również potraktować jako edukacyjne, bowiem oparte są o faktycznie istniejące mechanizmy bankowe.

Inside Job – 2010 r. reż. Charles Ferguson Pozycja obowiązkowa opowiadająca o przyczynach i osobach, które wywołały kryzys w 2008 r. W filmie występują osoby, które brały czynny udział w tamtych wydarzeniach. Twórcy udowodnili jak chwiejne i delikatne są mechanizmy bankowe i spekulacji, i jak wiele wciąż zależy od ludzi, kierujących największymi bankami. Film nagrodzony Oscarem.

Big Short – 2015 r. reż. Adam McKay
Film opowiadający o wydarzeniach z 2008 r. z nieco innej perspektywy niż Inside Job. To hollywoodzka produkcja z blockbusterowymi nazwiskami: Brad Pitt, Christian Bale, Ryan Gosling. Film doskonale pokazuje mechanizmy spekulacyjne i działania na granicy prawa, które pozwoliły garstce ludzi zarobić miliardy na kryzysie. Film oparty na faktach. Oscar za scenariusz i 5 nominacji.

Zbyt wielcy, by upaść – 2011 r., reż. Curtis Hanson
Pozostajemy przy kryzysie w 2008 r. Narracja filmu opiera się o rozgrywkę i negocjacje sekretarza skarbu USA Henry Paulsona z szefami największych banków. Celem tej gry jest ratowanie banków a nie ludzi przed nieuchronnym bankructwem. Film powstał w oparciu o książkę non-fiction Andrew Sorkina.

Kapitalizm. Moja miłość – 2009 r., reż Michael Moore
Twórca „Zabaw z bronią” ze swoistą dla siebie szczerością bierze pod lupę amerykański kapitalizm, który ma zapewnić american dream. Pokazuje jak mechanizmy najbogatszych wpływają na życie pozostałych Amerykanów i reszty świata.

Arcyoszust – 2017 r., reż. Barry Levinson
Genialny Robert de Niro wciela się w postać doskonale znanego krezusa Bernie’go Mudoffa, który stał za historycznym oszustwem i wyprowadzeniem 65 mld dolarów od inwestorów i bogatej amerykańskiej klasy średniej. W rolę żony Mudoffa, Ruth, wcieliła się Michelle Pferiffer.

Ścigając Madoffa – 2011 r.
Dokument o skandalu Bernie’go Muddofa, w którym twórcy ukazują układy i powiązania pomiędzy finansistą a „ludźmi z samej góry”. Dokument ogląda się jak najbardziej wciągający thriller a chciwość jaka ukazana jest w filmie i bezlitosna obojętność mogą przyprawić o dreszcze najbardziej wybrednych widzów.

Chciwość – 2011 r., reż. J.C. Chandor
Film przedstawiający wydarzenia w przeddzień kryzysu w 2008 r. luźno nawiązujący do bankructwa Lehmann Brothers. Doskonale ukazane manipulacje, szukanie winnych dla obrony własnych, miliarodwych korzyści. Gwiazdorska obsada: Kevin Spacey, Demi Moore, Jeremy Irons, Paul Bettany.

Wilk z Wall Street – 2013 r. reż. Martin Scrosesse
Tego filmu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Leonardo DiCaprio wciela się w autentyczną postać Jordana Belforta, który znany był z ekstrawagancji a jego sposób życia bardzo odbiegał od pragmatycznych finansistów z Wall Street. Ponadto Belfort dorobił się milionów nielegalnie na spekulacjach i sprzedaży bardzo ryzykownych akcji, co było niezgodne z prawem.

Wall Street – 1987 r. reż. Oliver Stone
Kultowy film z legendarną rolą Micheal Douglasa, który wciela się w inwestora Gordona Gekko, autora powiedzenia „greed is good”. Gekko wciąż pozostaje idolem dla wielu początkujących inwestorów, mimo wyroków i sposobu prowadzenia inwestycji. Film nie pozostawia złudzeń, do jakiego stopnia może popchnąć chciwość wciąż działając w okowach prawa.

The Great Crash 1929 – Documentary BBC2
Film dokumentalny stworzony przez BBC2 ukazujący kryzys z 1929 r. Pierwszy tak gigantyczny kryzys ekonomiczny, który dotknał świat po I wojnie światowej. Bardzo wnikliwa analiza wydarzeń sprzed niemal 100 lat, ale wciąż pozostająca bardzo aktualna. (w linku cały film udostępniony przez BBC 2.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment