Skip to content Skip to footer

Fire Max chce masowo zmierzyć temperaturę klientów galerii handlowych

Gdy w maju rząd zdecydował o otwarciu galerii handlowych, najważniejszą kwestią stał się system monitoringu temperatury ciała i zapewnienia bezpieczeństwa klientów. System automatycznego pomiaru w postaci kamer termowizyjnych może okazać się najlepszym rozwiązaniem – twierdzi warszawska firma Fire Max, która wprowadza na rynek amerykański SEEK SCAN.

Mierzenie temperatury jest najprostszą i jednocześnie najskuteczniejszą metodą oceny zdrowia. Gorączka jest podstawowym objawem COVID–19. W miejscach o wysokim natężeniu przepływu ludzi (galerie handlowe) metoda ręcznego pomiaru temperatury nie sprawdza się i najlepszym rozwiązaniem jest automatyczny. Przekonali się o tym nie tylko zarządcy portów lotniczych, przejść granicznych, lecz właśnie sklepów wielkopowierzchniowych na całym świecie.

Termowizyjny pomiar temperatury już obecny na świecie
Termowizyjny, ciągły pomiar temperatury wprowadzony został w 2003 roku na lotniskach, pomagając w walce z SARS. Od niedawna, system funkcjonuje w USA m.in. w sieci sklepów spożywczych City Farmers Market (stan Georgia), gdzie kamery termowizyjne przy wejściach dbają o bezpieczeństwo pracowników i klientów. System mierzy temperaturę głowy przy wejściu do sklepu za pomocą kamer i monitora a osoby z podwyższoną temperaturą ciała proszone są przez pracownika ochrony o opuszczenie placówki i otrzymują ulotkę informacyjną. Kamery termowizyjne trafiły również do magazynów Amazon jako sposób monitorowania pracowników.

Cena kluczem do masowego użycia
Fire Max otrzymał wyłączność i chce wprowadzić taki system – SEEK SCAN na polski rynek. Co najważniejsze – w dostępnej cenie. – Dotychczas podobne rozwiązania wykorzystujące kamery wideo były drogi – średni koszt ok. 100.000 zł za zestaw plus koszty wykonania instalacji. Fire Max zaoferuje sklepom cały zestaw za 10 proc. tej ceny – podkreśla Piotr Pajor, wice prezes Fire Max. W Polsce funkcjonuje ok 500 galerii handlowych, więc potencjał rynku oceniany jest na 6-10 tysięcy tego typu systemów.

SEEK SCAN to system pomiaru temperatury, opracowany w Kalifornii (USA) przez Seek Thermal, który od 40 lat zajmuje się konstruowaniem rozwiązań z dziedziny termowizji dla wojska i przemysłu. System stanowi przenośne stanowisko pomiarowe, które można szybko rozstawić w dowolnym miejscu. Składa się z kamer (termowizyjna i wideo) oraz dodatkowego źródła temperatury odniesienia, które należy podłączyć do komputera.

– Skanowanie twarzy, pomiar temperatury oraz rejestrowanie wyników odbywają się automatycznie, nieinwazyjnie i bezkontaktowo. Zachowana jest bezpieczna odległości pomiędzy osobą obsługującą a osobą sprawdzaną – Piotr Pajor, wice prezes Fire Max.

Zaletą systemu SEEK SCAN jest płynny przepływ kontrolowanych osób, ponieważ skanowanie twarzy, pomiar temperatury oraz zapis wyniku zajmuje tylko 1 sekundę.

– System jest bardzo precyzyjny – nawet jeżeli twarz nie znajdzie się bezpośrednio w centrum kadru to dzięki kamerze wideo będzie ona prawidłowo zlokalizowana w obrazie i temperatura tego obszaru zostanie porównana z temperaturą odniesienia wytwarzana przez moduł znajdujący się na statywie obok osoby sprawdzanej – dodaje przedstawiciel Fire Max.

Przedstawiciele Fire Max podkreślają, że system SEEK SCAN może dostosować skalę i działać w zakresie temperatur ludzkiego ciała, czyli ok. 35 – 42 stopni, co przełoży się na świetną widoczność osób z podwyższoną temperaturą, z jednoczesnym wyeliminowaniem nietypowych sytuacji zaburzających odczyt, np. picia gorącego napoju czy jedzenia zimnych lodów w czasie pomiaru.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment

0.0/5