Skip to content Skip to footer

E.Oszajca, BNP Paribas: Nowoczesne systemy zarządzania płynnością finansową

To nie zysk, a przede wszystkim płynność finansowa decyduje o sukcesie biznesowym przedsiębiorstwa. Dostęp do gotówki staje się coraz ważniejszy. Nowoczesne systemy zarządzania płynnością pozwalają znacząco poprawić kondycję finansową przedsiębiorstw.

Autorka: Edyta Oszajca, Kierowniczka zespołu ds. relacji z klientamiBNP Paribas Faktoring

W czasach gospodarczej niepewności, jak nigdy wcześniej liczy się łatwy i szybki dostęp do gotówki. Szczególnie, gdy przewagę konkurencyjną budujemy, oferując kontrahentom możliwość regulowania zapłaty za wystawione faktury z odroczonym terminem płatności. Z jednej strony pozwala to na utrzymanie odpowiedniej pozycji rynkowej. Z drugiej jednak może sprawić, że płynność finansowa staje się nie lada wyzwaniem, ponieważ na bieżąco należy regulować koszty stałe, a środki od kontrahentów zazwyczaj spływają stosunkowo długo.

Uwalnianie gotówki z faktur
Właśnie dlatego z roku na rok rośnie popularność faktoringu, czyli usługa „uwalniania gotówki z faktur”. Pozwala przedsiębiorcy otrzymać pieniądze szybciej niż wynika to z terminu płatności. Nawet zaraz po wystawieniu faktury. Wszystko dzięki narzędziom faktoringowym, za pomocą których faktura w momencie przesłania do kontrahenta, trafia jednocześnie do firmy faktoringowej, która może ją sfinansować. W efekcie klient faktoringowy może otrzymać środki jeszcze tego samego dnia. Natomiast źródłem spłaty faktoringu są wpłaty dokonywane przez kontrahentów w terminie płatności określonym na fakturze.

Swobodna wymiana danych
Nowoczesne rozwiązania faktoringowe pozwalają jednak na swobodną wymianę danych pomiędzy klientem a faktorem. BNP Paribas Faktoring, we współpracy z firmą Comarch, stworzył zaawansowane narzędzie faktoringowe – system eTrade. Charakteryzuje się szybką wymianą danych pomiędzy klientem a faktorem przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa i jakości, intuicyjnością w zakresie obsługi oraz raportami sprawozdawczymi, z możliwością definiowania pod konkretne potrzeby.

Klient, po zarejestrowaniu faktur w systemie faktora, co odbywa się poprzez dostarczenie jedynie danych z wystawionych faktur, może zdecydować, za które faktury chce wcześniej otrzymać pieniądze. Dzięki przyjaznemu systemowi, usługa ta jest elastyczną formą finansowania – dostosowuje się do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa, pozwalając na korzystanie z udzielonego limitu jedynie w razie potrzeby i często w 100% zapewniając bieżące finansowanie firmy.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment