Skip to content Skip to footer

Duże inwestycje w fabryce FCA Poland w Tychach

Grupa FCA ogłosiła nowe inwestycje w strategiczny projekt realizowany w fabryce w Tychach. Inwestycja będzie dotyczyć rozbudowy i modernizacji zakładu FCA Poland i potrwa kilka lat. Jej celem jest uruchomienie w drugiej połowie 2022 roku seryjnej produkcji pierwszego z trzech nowych modeli samochodów osobowych dla marek całej grupy.Auta marek Jeep, Fiat oraz Alfa Romeo, które będą powstawały w Tychach, to zaawansowane technologicznie modele oparte na nowej koncepcji mobilności. Będą one produkowane, wykorzystując zaawansowane systemy napędowe, w tym oczywiście napęd elektryczny.

Ogłoszenie inwestycji FCA w fabryce w Tychach poprzedziło symboliczne przekazanie decyzji o przyznaniu pomocy publicznej dla Grupy FCA przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Dokumenty z rąk Janusza Michałka, prezesa KSSE przyjął członek zarządu FCA Poland, dyrektor finansowy Sławomir Bekier.

Decyzja o inwestycji Grupy FCA o wartości 755 mln zł obok wymiaru ekonomicznego ma również wymiar symboliczny. Pieczętuje przypadający na ten rok 100. jubileusz obecności Grupy i marki FIAT w Polsce.

Dokładnie 100 lat temu w Warszawie powstała spółka akcyjna Polski Fiat, a 11 lat później w Państwowych Zakładach Inżynierii w Warszawie ruszyła produkcja pierwszych Fiatów na włoskiej licencji. Powojenna historia marki odrodziła się w 1965 roku w warszawskiej FSO wraz z produkcją nowego samochodu na licencji i osiem lat później w FSM w Bielsku-Białej, gdzie z linii montażowej zjechały pierwsze egzemplarze Fiata 126p. W 1975 roku ruszyła produkcja w zakładzie w Tychach. W 1992 roku Fiat Auto nabył FSM, powołując do życia spółkę Fiat Auto Poland, obecnie Fiat Chrysler Automobiles – Poland.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment

0.0/5