Aktualności 16 lipca 2024
W obliczu narastającego problemu dezinformacji oraz mowy nienawiści w mediach, Rada Polskich Przedsiębiorców wraz z Konfederacją Lewiatan, Polską Radą Biznesu oraz Związkiem Banków Polskich wystosowały apel do Ministra Sprawiedliwości.
Domagają się zdecydowanych działań mających na celu ograniczenie szerzenia fałszywych informacji oraz ochronę godności osobistej obywateli. To kolejny sygnał środowisk biznesu po ogłoszeniu w czerwcu br. inicjatywy społecznej Roberta Szustkowskiego, w której przedsiębiorca wzywa do rozszerzenia prawa „do bycia zapomnianym” na media jako administratorów danych. Biznes stawia sobie za cel wprowadzenie narzędzi legislacyjnych, które umożliwią obywatelom skuteczniejsze zarządzanie swoimi danymi osobowymi oraz ochronę przed dezinformacją.
W apelu środowisk biznesowych podkreślono, że wirtualna agresja, często napędzana poczuciem bezkarności, przenosi się na rzeczywiste ataki na osoby będące obiektami hejtu. „Szerzenie nieprawdy, obraźliwe komentarze, groźby czy dyskryminacyjne wypowiedzi godzą w wartości chronione konstytucyjnie, takie jak dobre imię, cześć, godność osobistą – a zatem wymagają szczególnej ochrony” – napisano w dokumencie.
Inicjatywa Społeczna Roberta Szustkowskiego na rzecz Rozszerzenia Prawa „do bycia zapomnianym”
W ramach szerokiej debaty publicznej na temat dezinformacji, na uwagę zasługuje także inicjatywa społeczna podjęta przez Roberta Szustkowskiego. Autor Listu Otwartego do Komisji Europejskiej (https://szustkowski.ch/list-otwarty-do-komisji-europejskiej/) apeluje o rozszerzenie unijnego prawa „do bycia zapomnianym” na media jako administratorów danych. List skierowany do Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej oraz Komisarza ds. Sprawiedliwości Didiera Reyndersa, podkreśla potrzebę zwiększenia ochrony praw osobistych obywateli Unii Europejskiej.
Teraz Robert Szustkowski kieruje swój apel do Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara jako osoba, której nazwisko było wielokrotnie – na przestrzeni wielu lat – bezpodstawnie szkalowane przez media, pomimo licznych, pozytywnych rozstrzygnięć sądowych. W piśmie zwraca uwagę na potrzebę ochrony praw osobistych obywateli UE przed skutkami publikacji fałszywych informacji. Proponowane narzędzia legislacyjne mają na celu ułatwienie ochrony tych praw bez konieczności prowadzenia długotrwałych procesów sądowych, co w obliczu szybkiego przepływu informacji w erze cyfrowej jest szczególnie istotne.
Kierując pismo do Ministra Sprawiedliwości, Robert Szustkowski apeluje o rozważenie jego propozycji jako ważnego głosu w debacie na temat regulacji systemu prawnego. Celem jest skuteczne przeciwdziałanie nadużywaniu wolności słowa oraz zapewnienie obywatelom ochrony ich godności i dobrego imienia.
Robert Szustkowski, inicjator tej społecznej akcji podkreśla, że celem jest wyposażenie obywateli UE w narzędzia do zarządzania swoimi danymi osobowymi i informacjami publikowanymi na ich temat w mediach. „Te dodatkowe narzędzia legislacyjne pozwoliłyby ludziom skuteczniej chronić swoje prawa osobiste przed publikacją pomówień lub łagodzić ich skutki – często nieodwracalne i krytycznie szkodliwe – nawet bez konieczności prowadzenia długotrwałych procesów sądowych” – pisze w liście.
Warto zatem, aby społeczeństwo i decydenci podjęli wspólne działania na rzecz walki z dezinformacją i mową nienawiści, chroniąc tym samym wartości konstytucyjne i prawa obywatelskie w erze cyfrowej