Aktualności

Delegacje wpływają na stan psychiczny

Wyjazdy służbowe często są postrzegane jako atut pracodawcy. Naukowcy Columbia University i City University of New York dowiedli jednak, że mają ogromny wpływ na stany lękowe i depresyjne.


 

W niedawno opublikowanym artykule na łamach “Journal of Occupational and Environmental Medicine” naukowcy z Columbia University i City University of New York potwierdzili, iż osoby, które często służbowo podróżują są narażeni na gro urazów psychicznych, jak również są podatniejsi na uzależnienia.

 

W samych Stanach Zjednoczonych w 2016 r. odbyto ponad 503 mln delegacji, zaś rok wcześniej było ich poniżej 490 mln.  Według prof. Andrew Rundle’a, głównego autora badania osoby podróżujące służbowe są również częściej narażeni na bezsenność, chorobę alkoholową, uzależnienie od papierosów, ale przede wszystkim depresję. Badania zostały przeprowadzone na 18 tys osób, które regularnie podróżują służbowo. Przeprowadzono na nich kompleksowe badania.

Okazało się, że 24 proc. pracowników uzyskało wyniki wskazujące na łagodny lub poważny stan lękowy, a 15 proc. – łagodny lub poważny stan depresyjny. U 6 proc. badanych stwierdzono także uzależnienie od alkoholu. W badaniu naukowcy dowiedli, iż te wskaźniki rosną, wraz z ilością nocy spędzanych poza domem.

Delegacje mają istotny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne, ale również na fizyczne, bowiem badani wskazywali również ponadprzeciętne wskaźnik masy ciała, otyłość i wyższe ciśnienie krwi. Rozwiązaniem dla tego problemu,  prof. Anrew Rundle wskazuje odpowiednie przygotowanie i szkolenia – Pracownicy, którzy dużo podróżują, muszą świadomie podejmować decyzje związane z dietą, ćwiczeniami, piciem alkoholu i snem na wyjeździe. Jednak, aby mieć taką możliwość, potrzebne jest im wsparcie w postaci szkoleń i innych form edukacji, a także wprowadzenie do firm tzw. kultury korporacyjnej oraz zapewnienia zakwaterowania, w którym podczas podróży będą mieć dostęp do sprzętów sportowych i zdrowej żywności – zaznacza prog. Rundle.

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.