GospodarkaIT

Czujesz się bezpiecznie na rynku pracy? Uważaj, nadchodzi sztuczna inteligencja

Kiedyś była jedynie bohaterką powieści i filmów science-fiction. Dziś, wsparta nowoczesną techniką i teleinformatyką, przybiera coraz bardziej realne kształty. Niewykluczone, że wkrótce nie będzie jedynie „ciekawostką” ale realną konkurencją na rynku pracy. Sztuczna inteligencja – bo o niej mowa, coraz odważniej wkracza w kolejne obszary życia i staje się częścią codzienności każdego z nas.

autor: Bartosz Wolszczak

Różne wymiary sztucznej inteligencji
Często, sztuczna inteligencja działa niezauważalna. Na przykład w telefonie komórkowym w module odpowiedzialnym za robienie zdjęć. Już jakiś czas temu, producenci zaczęli wdrażać rozwiązanie, w którym systemy oparte na AI, zaczęły analizować różne dane takie jak oświetlenie, sceneria, pora dnia, kształt obiektu i dostosowywać tę „wiedzę” do parametrów aparatu. Dzięki temu, robienie ostrych, nasyconych kolorami i atrakcyjnie wyglądających zdjęć, nigdy nie było tak proste jak teraz. Ktoś pomyśli – fajny gadżet, a nie zagrożenie na rynku pracy. Fakt. Ale jeśli spojrzymy na boty prezentujące eksperymentalne wiadomości w chińskiej telewizji czy systemy generujące pełnowartościowe depesze sportowe dla anglojęzycznych mediów, zaczynamy się zastanawiać, czy praca człowieka, która z definicji może być obarczona błędami, nie zostanie zastąpiona przez perfekcyjne, systemy potrafiące szybciej analizować dane niż mózg najlepszego eksperta z wieloletnim doświadczeniem.

Zagrożone zawody
Idąc tym tropem znajdziemy dużo więcej zagrożonych zawodów – np. maklera, analityka finansowego, laboranta, meteorologa czy… lekarza. Nawet kierowca taksówki w nadchodzącej erze autonomicznych aut, w których kierowcę zastąpi wspierana przez setki czujników sztuczna inteligencja, może czuć się niepewnie.

Innym przykładem może być nowoczesna elektroenergetyka, w której tysiące stacji transformatorowych i innych urządzeń systemu energetycznego, będą przesyłały między sobą informacje dotyczące obciążenia sieci, zagrożeń meteorologicznych czy awarii ograniczając ryzyko blackoutu dla większych obszarów.

Szacuje się, że sztuczna inteligencja może odegrać kluczową rolę w transporcie publicznym. Nie tylko chodzi o autonomiczne pojazdy. Ocenia się, że rozkład jazdy pociągów opracowany przez systemy AI wsparte danymi o ilości pasażerów w konkretnych godzinach, długości kolejek przy kasach biletowych oraz prawdopodobieństwie wystąpienia anomalii pogodowych będzie dużo efektywniejszy niż ten, opracowany przez sztab specjalistów zarządzających wykorzystaniem linii kolejowych.

Medycyna – potężne pole dla sztucznej inteligencji
Medycyna to jedna z najstarszych i stale rozwijających się nauk. Przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza, wsparta doświadczeniem i umiejętnością szybkiej interpretacji danych jest niezbędna dla stawiania trafnych diagnoz lub wykluczania podobnych do siebie schorzeń. Współczesna technologia, w tym nowoczesna diagnostyka obrazowa, jest w wstanie odczytać z ludzkiego organizmu ogromną ilość informacji, których odpowiednie przetworzenie musi zostać wsparte bardzo złożonymi algorytmami, analizą podobnych przypadków oraz umiejętnościami prognozowania rozwoju sytuacji. To ogromne pole dla sztucznej inteligencji, która w tym obszarze jest w stanie w ułamku sekundy przeanalizować ogromną ilość danych, porównując je z podobnymi przypadkami i precyzyjnie zaproponować leczenie. Jak pokazuje doświadczenie, niektóre groźne zmiany w początkowej fazie rozwoju, mogą zostać pominięte przez ludzkie oko. Technologia AI wsparta danymi Big Data, analizująca dokładnie obraz, daje dużo większe szanse postawienia wczesnej i trafnej diagnozy.

Sztuczna inteligencja już była stosowana dla prognozowania rozwoju epidemii wirusów ZIKA oraz Ebola w zachodniej Afryce i Ameryce. Co ciekawe wyniki milionów obliczeń wspartych złożonymi algorytmami zostały potwierdzone rzeczywistą transmisją choroby i jej przestrzennym postępem.

Nowe profesje związane ze sztuczną inteligencją
Sztuczna inteligencja, rzecz jasna, nie jest drogą jednokierunkową, która wykluczy niektóre profesje z rynku. Na jej bazie mogą powstawać nowe zawody związane ze wspieraniem i rozwojem technologii AI w życiu i gospodarce. Tak na dobrą sprawę jesteśmy na początku drogi zastosowania sztucznej inteligencji, a jej dalsza ewolucja opiera się na amerykańskim powiedzeniu „sky is the limit”. AI połączona z Internetem rzeczy oraz coraz szybszym przesyłem danych jaki zagwarantuje technologia 5G, może okazać się najszybciej rozwijającą się dziedziną zmieniającą oblicze życia. Co więcej, zawody związane z wdrażaniem i patentowaniem nowych rozwiązań na tym polu, będzie źródłem bardzo wysokich dochodów. Niektórzy nazywają ten trend „technologiczną gorączką złota”.