Skip to content Skip to footer

Chmura Netii najbezpieczniejsza na świecie

Operator Netia należący do Grupy Cyfrowy Polsat rozbudował swoją ofertę o rozwiązanie Netia Data Safe – bezpieczne przechowywanie i współdzielenie danych firmowych. Usługa szyfrowania danych, opracowana przez firmę UseCrypt S.A., dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii kryptograficznych, gwarantuje poufność nawet przed dostawcą usługi i producentem oprogramowania szyfrującego.

Usługa skierowana jest do klientów korporacyjnych, w tym m.in. do szpitali i placówek medycznych, kancelarii prawnych i notarialnych, biur rachunkowych, zarządców nieruchomości, firm audytorskich, agencji pośrednictwa pracy i firm head-hunterskich.

Awarie sprzętowe, problemy z oprogramowaniem, a także rosnąca skala cyberzagrożeń narażają firmy na ryzyko utraty danych firmowych. Bezpieczeństwo przechowywania i przetwarzania danych stanowią dzisiaj najważniejszy filar ciągłości działania biznesu. Netia stale rozwija ofertę rozwiązań, które pomagają ochronić klientów przed skutkami różnych negatywnych zdarzeń, począwszy od ataków hakerskich, nieumyślnych błędów pracowników, po nagłe zdarzenia losowe, jak kradzież urządzeń, pożary, czy zalania – mówi osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo w Netii.

Netia Data Safe to jedyny na świecie, opracowany w Polsce we współpracy z firmą UseCrypt, system typu secure cloud storage do bezpiecznego przechowywania i przesyłania danych. Zastosowane oprogramowanie szyfrujące HVKM (Hybrid Virtual Key Management), wykorzystuje innowacyjną technologię podziału klucza prywatnego użytkownika na dwie odseparowane od siebie i przechowywane oddzielnie części. W praktyce oznacza to, że nikt poza właścicielem pliku lub wskazanymi przez niego odbiorcami nie może odszyfrować danych. Producent oprogramowania czy administrator IT również nie mają takiej możliwości, ponieważ nie posiadają unikalnej połówki klucza.

Usługa Netia Data Safe trafia na bardzo grunt. Wartość rynku chmury na świecie w 2018 roku przekroczyła 250 mld dol., natomiast w Polsce 300 mln dol. Według prognoz ekspertów IT w ciągu nadchodzących 4 lat wartość rynku chmurowego ma się podwoić. W 2018 roku wydatki na ten cel w Polsce były o 21 proc. wyższe w ujęciu rocznym, natomiast globalny wzrost sięga 32 proc. Co istotne, polski rynek chmurowy ma wciąż ogromny potencjał rozwoju, ponieważ – jak wynika z danych Eurostatu za 2018 rok – jedynie około 11 proc. przedsiębiorstw w Polsce korzysta z cloud computingu. A tymczasem – jak wynika z badań Netii – co minutę kradzionych jest ponad 110 laptopów z poufnymi danymi, 46 proc. pracowników przechowuje pliki firmowe w niezabezpieczonej chmurze publicznej, 72 proc. pracowników zdarzyło się wysłać mailem załącznik omyłkowo do niewłaściwej osoby

W ocenie specjalistów rynku IT coraz więcej przedsiębiorstw odchodzi od budowy własnych centrów danych, a rosną inwestycje w rozwiązania chmurowe. Eksperci firmy Gartner przewidują, że w ciągu najbliższych kilku lat cloud computing, jako główny trend, jeszcze mocniej wpłynie na decyzje dotyczące infrastruktury systemowej. Wykorzystanie chmury zostanie rozszerzone o dodatkowe segmenty oprogramowania użytkowego, w tym pakiety biurowe do zarządzania treścią, komunikacją czy projektami.

Poniższa tabela porównuje UseCrypt Safe w dwóch opcjach:

Funkcja UseCrypt w chmurze UseCrypt on-premise
Przechowywanie zaszyfrowanych plików W chmurze Na serwerach Twojej firmy
Przechowywanie klucza RSA ½ na lokalnym komputerze i ½ w chmurze ½ na lokalnym komputerze i ½ na serwerze Twojej firmy
Rodzaj szyfrowania HVKM + end-to-end + UST + AES + RSA +  KDF + DH + MAC + KEM HVKM + end-to-end + UST + AES + RSA +  KDF + DH + MAC + KEM
Ilość miejsca Maksymalnie 100GB i wielokrotność 1TB w opcji dodatkowej. Ponadto jest możliwość zdefiniowania przestrzeni każdemu pracownikowi, np. 25GB. Ilość miejsca jest ograniczona posiadaną przestrzenią dyskową. Dodatkowo można zdefiniować ograniczoną przestrzeń każdemu użytkownikowi.
Szyfrowanie plików Na komputerze z zainstalowaną aplikacją Na komputerze z zainstalowaną aplikacją
Nielimitowany transfer danych TAK TAK
Pomoc Pomoc 24/7 Pomoc 24/7
Zarządzanie użytkownikami NIE TAK
Wspierane systemy Windows, macOS Windows, macOS
Dostępność (SLA) 99,9% Zależne od Twojej firmy
Koszty dodatkowe BRAK Zapewnienie maszyn i pracowników odpowiedzialnych za utrzymanie infrastruktury