Skip to content Skip to footer

ChatGPT zaatakowany przez SkyNet i A. Sudan

Grupy hakerskie Anonymous Sudan i SkyNet przeprowadziły cyberatak na OpenAI, giganta generatywnej sztucznej inteligencji, powodując zakłócenia w ChatGPT. Cyberatak przeprowadzony metodą DDoS, spowodował awarię usługi – ogłosił Anonymous Sudan na swoim kanale Telegram.

W opublikowanym poście organizacja skrytykowała środki bezpieczeństwa OpenAI, zarzucając słabą ochronę i przypisując rzekomy atak wadom usług bezpieczeństwa Cloudflare. Tak wynika z informacji „oficjalnego rzecznika” Anonymous Sudan, występującego pod pseudonimem Crush.

Cyberatak na ChatGPT nie jest przypadkowym aktem cyberagresji. U jego podłoża leżą motywacje polityczne – Anonymous Sudan uzasadnił obranie za cel OpenAI, wskazując na wsparcie firmy dla Izraela w obliczu trwającego konfliktu między Izraelem a Hamasem.

– Haktywiści często szukają głośnych celów, które mogliby zaatakować, aby zwrócić na siebie uwagę. W tym przypadku Crush twierdzi, że grupy zaatakowały OpenAI ze względu na wsparcie firmy dla Izraela — mówi Oded Vanunu, dyrektor działu podatności produktów w firmie Check Point Software.

Operacja grup wykraczają poza cyberwojnę, gdyż żądają one od OpenAI konkretnych działań, w tym usunięcia menedżera Tala Brody, który pełni funkcję szefa platformy badawczej ChatGPT. – Ataki będą kontynuowane, jeśli powyższe problemy nie zostaną rozwiązane, a zwłaszcza zwolnienie Tala Brody – oznajmił w poście Anonymous Sudan. Grupa potępiła współpracę OpenAI z Izraelem, podkreślając zainteresowanie Sama Altmana inwestycjami w kraju oraz jego spotkania z izraelskimi urzędnikami, w tym z premierem Benjaminem Netanjahu.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment