Aktualności

Biedronka w Otwocku może mieć cofnięte pozwolenie

Mieszkańcy  ul. Wawerskiej protestują przeciw budowie centrum handlowego Biedronka pod oknami, obawiając się szkodliwego azbestu. Prezydent miasta obiecuje pomoc.


 

Mieszkańcy budynków okolic ulicy Wawerskiej i Piastowej w Otwocku są zbulwersowani sposobem prac rozbiórkowych pod inwestycję budowy nowego centrum handlowego Biedronka. Ich obawy budzi nie tylko sposób wykonania prac rozbiórkowych i brak zabezpieczenia azbestu z dachów obecnych budynków. Azbest jest uznany za bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Jest substancją rakotwórczą pierwszej kategorii, a jego odpady klasyfikuje się jako odpady niebezpieczne. W Polsce obowiązuje „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. Obecnie w Polsce około 85% azbestu znajduje się w wyrobach budowlanych.

 

Mieszkańcy są zaskoczeni faktem budowy tak dużego centrum handlowego Biedronka w miejsce pierwotnie obiecanego sklepu ogrodniczego …

‘’Informowano nas o budowie sklepu ogrodniczego. Tymczasem teraz, pomiędzy budynkami mieszkalnymi powstaje duże centrum spożywczych sklepów Biedronka z parkingiem i miejscem dla dostaw’’- tłumaczą przedstawiciele mieszkańców ul. Wawerskiej.

 

Mieszkańcy zwrócili się do Prezydenta miasta Otwock, Zbigniewa Szczepaniaka o pomoc i interwencję, domagając się cofnięcia pozwolenia na budowę tak dużej inwestycji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Urząd Prezydenta miasta najprawdopodobniej przychyli się do wniosku mieszkańców. – Sprawę zgłosili do mnie mieszkańcy, dlatego wniosłem do Inspektoratu zbadanie sprawy.  Obecnie w miejscu inwestycji, trwa rozbiórka wcześniejszej zabudowy gdzie znajduje się m.in. azbest. W tym przypadku doszło do wielu uchybień związanych z procedurami utylizacji azbestu. Sprawą zatem zajmie się odpowiednia jednostka. Co do wstrzymania w ogóle inwestycji, nie chcę przesądzać. Wszystko oprzemy na podstawie wyników kontroli – podkreśla prezydent Otwocka, Zbigniew Szczepaniak.

 

‘’Budowa tak dużego supermarketu spożywczego jak Biedronka, z miejscami postojowymi dla klientów oraz dostaw towarów, nie może powstawać bez zgody okolicznych mieszkańców i w bezpośrednim pobliżu budynków mieszkalnych’’ – podkreśla niezależny ekspert planowania przestrzennego.

 

fot: google.maps

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.