AutoMoto

Audi Hungaria rozpoczyna produkcję Audi RS Q3 i RS Q3 Sportback

Audi Hungaria przystąpiło do produkcji dwóch najmocniejszych wersji serii Audi Q3: Audi RS Q3 (łączne zużycie paliwa w l/100 km: 8,9 – 8,8; łączna emisja CO2 w g/km: 203 – 202) oraz Audi RS Q3 Sportback (łączne zużycie paliwa w l/100 km: 8,9 – 8,8; łączna emisja CO2 w g/km: 204 – 202). Te dwa sportowe kompakty oferują wspaniałe osiągi, atletyczną stylistykę i świetną użyteczność na co dzień. Dodatkowo legendarny, pięciocylindrowy silnik rodem właśnie z Győr, zapewnia niezapomniane wrażenia z jazdy.

„Nowa wersja Audi RS Q3 wyposażona w wielokrotnie nagradzany, pięciocylindrowy silnik, to model wywołujący wiele emocji. Z kolei RS Q3 Sportback to zupełnie nowy model typu RS, który właśnie wchodzi do gamy produkcyjnej Audi Sport GmbH” – mówi Oliver Hoffmann, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH.

„Jak dotąd, w Győr produkowaliśmy trzynaście wariantów pięciu modeli podstawowych. Taki poziom zaawansowania produkcji wymaga, by nasi pracownicy byli precyzyjni, elastyczni i wyjątkowo kompetentni” – podkreśla Zoltán Les zarządzający produkcją samochodów w Audi Hungaria. „Jestem bardzo dumny z tego, że nasz zespół, ponownie z sukcesem, wprowadził do produkcji dwa kolejne, zupełnie nowe modele.”

Audi RS Q3 i Audi RS Q3 Sportback to synonimy siły i doskonałych osiągów, przymiotów, które mają swe odzwierciedlenie również w stylistyce. Osłona chłodnicy Singleframe, której krawędź nie jest teraz utrzymana w kontrastowym kolorze sprawia, że wygląd tego kompaktowego SUV’a jest jeszcze bardziej zadziorny. Błyszczący czernią grill osłony, którego strukturę tworzą trójwymiarowe „oczka” w kształcie plastra miodu, umieszczony jest głębiej i bezpośrednio w zderzaku RS, po którego bokach umieszczono duże wloty powietrza. Dwa spojlery w kształcie bumerangów u dołu zderzaka zaprojektowano specjalnie z myślą o modelu RS Q3. Geny RS objawiają się też w postaci wąskich szczelin ponad osłoną Singleframe.

Audi RS Q3 (łączne zużycie paliwa w l/100 km: 8,9 – 8,8; łączna emisja CO2 w g/km: 203 – 202) oraz Audi RS Q3 Sportback (łączne zużycie paliwa w l/100 km: 8,9 – 8,8; łączna emisja CO2 w g/km: 204 – 202), to sportowa awangarda rodziny Q3. Wydajność ich kompaktowych silników jest bardzo przekonująca: pięć cylindrów, moc 294 kW (400 KM), 480 Nm momentu obrotowego i napęd na cztery koła quattro.

Pięciocylindrowy silnik to jednostka bardzo nowoczesna, a jednocześnie klasyczna. Motor 2.5 TFSI produkowany również w Audi Hungaria, już dziewięć razy z rzędu otrzymał nagrodę dla „silnika roku” – International Engine of the Year Award.

Ten wielokrotnie nagradzany pięciocylindrowy silnik z pojemności 2480 cm3 uzyskuje teraz o ok. 17 procent więcej mocy. Maksymalny moment obrotowy dostępny jest w przedziale od 1950 do 5850 obr./min. RS Q3 i RS Q3 Sportback od 0 do 100 km/h przyspieszają w zaledwie 4,5 sekundy. Prędkość maksymalna ograniczona jest do 250 km/h, opcjonalnie podniesiona może być do 280 km/h.

1-2-4-5-3 – zapłon następuje tu naprzemiennie, w cylindrach znajdujących się tuż obok siebie i w tych od siebie odległych. Ta szczególna sekwencja zapłonu oraz nieparzysta liczba cylindrów tworzą niepowtarzalny rytm i dźwięk silnika. Podwójny układ wydechowy RS podkreśla jeszcze dodatkowo charakterystyczne brzmienie pięciocylindrowej sekwencji zapłonu.

W salonach dealerskich czterech pierścieni w Europie, RS Q3 i RS Q3 Sportback dostępne będą pod koniec roku 2019.