Zdrowie

5 faktów, które należy znać przed wybraniem siłowni

Stało się! Powziąłeś postanowienie o ruszeniu się z kanapy i rozpoczęciu treningów. Teraz trzeba wybrać miejsce, w którym rozpoczniesz zmagania ze swoim ciałem. Oferta siłowni i klubów fitness jest dziś prawie nieograniczona, ale lojalnie uprzedzamy: nie każdy klub zapewni ci to, czego potrzebujesz. Dlatego właśnie stworzyliśmy krótką listę, która pomoże ci wybrać miejsce, gdzie zmienisz się z kanapowca w atletę.


  1. Przestrzeń i ilość sprzętów

Na siłowni nie warto tracić czasu. Kiedy już spakujesz torbę i wybierzesz się do klubu, nie chcesz czekać w kolejkach do każdej maszyny, stygnąć i tracić cennych minut. Przed wykupieniem członkostwa w klubie fitness postaraj się więc pojawić w nim w godzinach, w których zamierzasz ćwiczyć i sprawdź, jak duża jest ilość interesujących cię sprzętów i ich obłożenie. Może się okazać, że w siłowni najbliżej twojego domu nie masz szansy na szybki, intensywny trening (a bywa, że i prysznic) właśnie ze względu na kolejki. Czasem warto znaleźć miejsce nieco dalej, ale wyposażone tak, żebyś nigdy nie musiał na nic czekać. W rezultacie wykorzystasz swój czas lepiej.


  1. Trenerzy i instruktorzy

Jeśli ćwiczysz od dłuższego czasu, na pewno wiesz już co i jak robić, ale jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze sportem lub ostatni raz ćwiczyłeś na w-fie w wieku 15 lat, lepiej znajdź siłownię, w której pracują doświadczeni trenerzy. Bolące plecy i kolana w rozsypce to nie jest efekt, który chcesz osiągnąć.


  1. Treningi w grupach

Nie obawiaj się. Nie wysyłamy cię na Zumbę ani aerobic w stylu Cindy Crawford, ale zachęcamy do rozważenia treningów grupowych. Wspólne treningi funkcjonalne, przygotowujące do biegów z przeszkodami, czy zajęcia rowerowe nie tylko nieźle dadzą ci w kość, ale też pomogą ci w osiąganiu lepszych wyników dzięki zdrowej konkurencji pomiędzy ich uczestnikami. Jeśli nie boisz się wyjść z siłowni na kolanach, sprawdź zajęcia Les Mills. Obecnie ma je w ofercie kilka sieci (np. Jatomi Fitness).


  1. Infrastruktura

Doskonale wiemy, że dla chętnego nic trudnego i ćwiczyć można nawet w piwnicy bez okna lub, jak proponuje pewna znana trenerka, przed telewizorem. Warto jednak wybrać miejsce, które w ramach karnetu da nam więcej niż tylko dostęp do ciężarów. Znajdź klub, gdzie jest odpowiednio dużo pryszniców, suszarki do włosów, żelazka i inne gadżety, które sprawią, że prosto z treningu możesz udać się do pracy, na randkę albo imprezę.


  1. Motywacja

Tylko ty wiesz, co najbardziej cię motywuje, dlatego wybierając klub fitness kieruj się właśnie tym. Jeśli jest to ciśnienie, jakie stwarza grupa, znajdź klub oferujący treningi grupowe. Jeśli lubisz mieć nad sobą bat w postaci trenera personalnego, który zmusi cię do cięższej pracy, szukaj klubu zatrudniającego trenerów, a nie bezobsługowego. Szybko się nudzisz? Zrezygnuj z miejsca mocno sprofilowanego (np. oferującego tylko crossfit lub wyłącznie sztuki walki) na rzecz takiego, gdzie możliwości treningowych jest więcej.

Wszyscy wiemy, że nie warto przepłacać, ale jeśli coś jest zbyt tanie, jest takie z jakiegoś powodu. Szukając siłowni zwróć uwagę na tych kilka czynników i znajdź miejsce, które najlepiej pasuje do twojego stylu życia i charakteru, a gwarantujemy, że nie porzucisz treningów po pierwszym miesiącu.

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.