Dla biznesuFinansowanie

300 mln zł na moto innowacje

Nabór wniosków na nowatorskie projekty branży motoryzacyjnej w ramach konkursu INNOMOTO potrwa do 10 lipca. Jego budżet wynosi 300 mln zł – poinformowało w poniedziałek PAP Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).


 

INNOMOTO to program sektorowy, który wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin ogłosił w 2016 r. Ma on na celu wspieranie tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla branży motoryzacyjnej, a w efekcie wzrost konkurencyjności polskiego sektora motoryzacyjnego w perspektywie 2026 roku.

 

Nabór wniosków w II konkursie INNOMOTO, którego budżet wynosi 300 mln zł, rozpoczął się 11 maja i potrwa do 10 lipca. Konkurs jest skierowany do przedsiębiorców lub konsorcjów przedsiębiorców, a projekty muszą obejmować prace rozwojowe i być realizowane poza województwem mazowieckim. Minimalna wartość projektu to milion, a maksymalna – 30 mln zł.

 

– W ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju kierujemy środki publiczne do perspektywicznych sektorów polskiej gospodarki. Tylko w ramach INNOMOTO na nowatorskie projekty w branży motoryzacyjnej przeznaczyliśmy już ponad 250 mln zł, a w II konkursie zwiększyliśmy alokację do 300 mln złotych. Pamiętajmy jednak, że innowacje w motoryzacji to korzyść nie tylko dla naszej gospodarki, ale także lepsza jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń Polaków – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin cytowany w komunikacie przesłanym PAP przez NCBR.

 

W ramach programu, w oparciu o stworzoną w porozumieniu z przedsiębiorcami agendę badawczą, realizowane są projekty dotyczące konstruowania nowatorskich pojazdów i napędów, ale także technologii produkcji, regeneracji, odzysku i recyklingu oraz innowacyjnych części, komponenty i systemy do zastosowania w pojazdach.

 

– Udział w konkursie to szansa dla polskich przedsiębiorców – niezależnie od wielkości czy charakteru firmy – na zwiększenie swojej przewagi konkurencyjnej i dołączenie do grona firm wprowadzających pionierskie rozwiązania w branży motoryzacyjnej. Ubezpieczając ryzyko związane z realizacją prac badawczo-rozwojowych zwiększamy szansę na ich rynkowy sukces – podkreślił dyrektor NCBR, prof. Maciej Chorowski cytowany w liście przesłanym PAP przez NCBR.

 

Dotychczas, w ramach I konkursu INNOMOTO przedsiębiorcy złożyli 87 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 413 mln zł. Prawie wszystkie projekty dotyczą opracowania oraz produkcji nowego produktu bądź jego prototypu. Wśród nagrodzonych projektów jest 17 dot. elektromobilności.

Szczegółowe informacje na temt najnowszej edycji konkursu dostępne są na stronie NCBR

 

Autor: Szymon Zdziebłowski, PAP – Nauka w Polsce

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.