Dla biznesuIT

Superserwer wystartował na Politechnice Gdańskiej

Nowy serwer obliczeniowy, poświęcony uczeniu głębokiemu sztucznych sieci neuronowych – NVIDIA DGX Station – uruchomiono na Politechnice Gdańskiej. „Jest to pierwsza instalacja takiego serwera w Polsce i jedna z pierwszych w Europie” – informuje uczelnia.


 

Nowy serwer uruchomiono na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

„Urządzenie wyposażone jest w cztery niezwykle wydajne karty graficzne Tesla V100. Umożliwiają one uzyskanie szybkości obliczeń GPU rzędu 500 TFLOPS, czyli aż 500 000 000 000 000 operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych FP16 na sekundę” – informuje Politechnika Gdańska.

NVIDIA DGX Station to jeden z najszybszych na świecie komputerów do obliczeń numerycznych i uczeniu maszynowemu z zastosowaniem kart graficznych umieszczonych w obudowie stacji roboczej. Serwer zakupiono z funduszu rozwoju Wydziału ETI. Będzie on służył pracom badawczym realizowanym przez dziewięć zespołów naukowych.


 

Źródło Politechnika Gdańska; Prof. Jacek Rumiński z Katedry Inżynierii Biomedycznej WETI PG z serwerem NVIDIA DGX Station

 


„Skala zastosowań serwera NVIDIA DGX Station jest ogromna. Może on służyć do uczenia maszynowego w zakresie rozpoznawania emocji na podstawie obrazów twarzy, budowania modeli rozpoznawania gestów czy opracowywania algorytmów rozpoznawania obrazów medycznych” – wylicza prof. Jacek Rumiński z Katedry Inżynierii Biomedycznej WETI PG, cytowany w komunikacie prasowym PG.

Urządzenie będzie wykorzystane w trakcie międzynarodowej szkoły letniej poświęconej uczeniu głębokiemu (ang. deep learning), jaką organizuje Katedra Inżynierii Biomedycznej Wydziału ETI w lipcu 2018 roku. Wkrótce powstaną również publikacje, promujące stosowanie nowoczesnych technologii w procesie opracowywania nowych rozwiązań w zakresie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

PAP – Nauka w Polsce

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.