Dla biznesuIT

BSA: legalne programy w MSP

Ponad połowa (59%) pracowników biurowych sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Polsce stwierdza jednoznacznie, że korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania jest nielegalne, a ponad jedna trzecia (38%) przyznaje, że nie miałaby skrupułów, aby zgłosić przypadek nielegalnych praktyk IT w swojej firmie, w tym korzystania z nielicencjonowanego oprogramowania – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego w Polsce na zlecenie BSA, organizacji reprezentującej branżę producentów oprogramowania.


 

Ponadto, aż dziewięciu na dziesięciu (89%) wszystkich pracowników biorących udział w badaniu jest zdania, że ich firma powinna ponieść konsekwencje korzystania z nielegalnego oprogramowania, w tym konsekwencje finansowe (54%), wizerunkowe (30%) lub karne (29%).

 

Sygnaliści: moralność ponad pieniądze
Wbrew ogólnemu przekonaniu, że najczęstszymi motywami, które kierują sygnalistami (ang. whistleblowers) jest spór z pracodawcą lub złe traktowanie przez przełożonych, większość ankietowanych, którzy dokonali już kiedyś zgłoszenia, wskazuje na moralny (54%) i profesjonalny obowiązek (38%), jedna piąta (22%) na nagrodę finansową. Ponadto, dla prawie połowy (48%) badanych rozważających zgłoszenie, nie ma znaczenia czy dotyczyłoby ono aktualnego czy byłego miejsca pracy.

To nie jest dobra wiadomość dla dyrektorów i managerów, z których odpowiednio jedna czwarta (28%) i jedna trzecia (33%) obawia się dokonania zgłoszenia przez własnego współpracownika.

 

Odszkodowania za korzystanie z nielegalnego oprogramowania w Polsce
Łączna wysokość odszkodowań w Polsce w latach 2012-16, które firmy i osoby prywatne zobowiązały się zapłacić na mocy ugód i wyroków sądowych, wyniosła ponad 10 mln zł.

Do BSA, organizacji zrzeszającej czołowych producentów oprogramowania i zajmującej się ochroną ich praw autorskich, trafiają co roku tysiące zgłoszeń dotyczących przypadków korzystania z nielegalnego oprogramowania w firmach na całym świecie. W 2016 roku zgłoszeń z Polski było 909 (454 w 2015 roku). Każde zawiadomienie jest szczegółowo analizowane i jeśli zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa, zawiadamiane są organy ścigania.

 

Badanie BSA w Polsce
Badanie zostało przeprowadzone przez firmę badawczą Opinium na zlecenie BSA we wrześniu 2017 roku wśród ponad 2,000 pracowników biurowych polskiego sektora MŚP.

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.