AktualnościDla biznesu

345 mln USD za domenę. Lista najdroższych domen w historii

Na różnych portalach, w różnych mediach, na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się kilka rankingów najdroższych domen świata. Nie wszystkie duże transakcje są ujawnione, dlatego występuje wśród nich lekka rozbieżność. Mimo wszystko temat jest niezwykle ciekawy, dlatego w oparciu o orientacyjne, publiczne dane zrobiliśmy listę 15 najdroższych domen w historii.


 

Wszystkie podane niżej domeny zostały zakupione w kwotach sięgających milionów dolarów. Zastanawiające jest jednak to, że (jak już pewnie sami zauważyliście) wiele z nich od dawna nie ma swoich aktualizacji, częściowo są przestarzałe lub… nieprofesjonalne. Wydaje się to dziwne, jeśli zastanowimy się dlaczego, ktoś wydał tak dużo pieniędzy na domenę strony, której nie używa lub jej nie odnawia? Na pewno nie jest to kwestia braku pieniędzy na web designera. Być może projekty są dopiero w trakcie tworzenia i z czasem ich potencjał zostanie wykorzystany? Czekamy niecierpliwie.

Nie od dziś wiadomo, że słowa są na wagę złota. Popularność niektórych domen na przestrzeni lat nie przemija, warto więc spieszyć się z ich rejestracją, nim ktoś nas uprzedzi. Znane są przypadki osób, które kupują domeny o dobrych nazwach i odsprzedają je zainteresowanym firmom z niezwykle wysoką marżą – mówi Michał Trziszka, CEO firmy Cal.pl – rejestratora domen.

Kreatywność w tym zakresie jest niezwykle przydatna. Warto także śledzić trendy na rynku. Niektórzy “specjaliści” w dziedzinie kupowania i spieniężania domen wyszukują nowych firm i działalności z dobrym potencjałem, które jeszcze nie zarejestrowały swojej domeny, po czym zwracają się z propozycją jej sprzedaży w cenie podwyższonej o ogromną marżę. Wiele firm decyduje się na taki zakup, ponieważ wie, jak ważny wpływ ten aspekt może mieć na wizerunek firmy. Nazwa firmy w domenie .com lub krajowej ma o wiele większą wartość niż w pozostałych. Warto więc wykupić domenę z wysoką marżą, niż później walczyć o wizerunek lub pozwolić konkurencji zając swój adres internetowy.


 1. Business.com – 345 mln dolarów

 2. lasvegas.com – 90 mln dolarów

 3. carinsurance.com – 49,7 mln dolarów

 4. insurance.com – 35,6 mln dolarów

 5. vacationrentals.com – 35 mln dolarów

 6. privatejet.com – 30,1 mln dolarów

 7. internet.com – 18 mln dolarów

 8. 360.com – 17 mln dolarów

 9. insure.com – 16 mln dolarów

 10. bankaholic.com – 15 mln dolarów

 11. sex.com – 14 mln dolarów

 12. irs.com – 12,5 mln dolarów

 13. hotels.com – 11,5 mln dolarów

 14. fund.com – 9,99 mln dolarów

 15. porn.com – 9,5 mln dolarów

 


Jeszcze inni sami wymyślają domeny o wysokim potencjale i wystawiają je na licytacje. Tutaj najbardziej pożądane są te o charakterze ogólnym danej dziedziny, np. domyspokojnejstarości.pl lub nazwy miast, np. brzezno.pl. Niektórzy, chcąc podbić wartość danej domeny, budują pod jej adresem dedykowaną stronę www, projektują jej wygląd, grafikę, zakładki – wówczas strona jest praktycznie gotowa do użytku. Ma ona także o wiele wyższą cenę.

Warto więc jak najszybciej zaopatrzyć się we własną domenę z myślą o planowanym biznesie. A nawet jeśli sami nie zbudujemy strony za miliony dolarów, to atrakcyjną domenę, jak widać,  zawsze można dobrze spieniężyć.

Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Leszek Cieloch Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.

Comment here